БІЗНЕС ІДЕЇ
БІЗНЕС ПЛАНИ

СВІЙ БІЗНЕС
ІНТЕРНЕТ БІЗНЕС

покупка в сети

Скільки коштує франшиза в реальності


Франчайзинг - досить популярне явище в нашій країні, він займає вагому частку в нашому малому і середньому бізнесі. Більшість торгових точок з продажу одягу іноземних брендів, мереж ресторанів, мовних шкіл - відкриті саме за принципом оренди торгової марки. Така популярність обумовлена численними перевагами, але не варто забувати, що разом з плюсами, існують і досить істотні мінуси. І найвагоміший з них - це те, скільки коштує франшиза насправді.

З якими ж недоліками доведеться зіткнутися підприємцеві, що вирішив використовувати цей спосіб ведення бізнесу?
Обмеження свободи і ініціативи у веденні бізнесу;
Пряма залежність від стабільності або нестабільності власника торгової марки;

Але найбільш серйозний недолік - це вартість франшизи. Частенько, на перший погляд недорогі пропозиції, виявляються нерентабельними і досить витратними. Підводні камені - ось об що розбиваються плани франчайзи.

Про вартість франшизи ми звикли чути те, що вона складається з паушального внеску (одноразова виплата за вступ в мережу) і роялті (періодичні щомісячні відрахування).
В основному цими платами і обмежуються франчайзери, не вказуючи такі витрати, як: транспортні, відрядні, рекламні, навіть вони не завжди входять до корпоративного фонду. А також інвестиції, які потрібні для придбання засобів виробництва. Вони то і складають основну ціну франшизи і є найбільш прихованою її частиною.


Основна складова вартості оренда готового бізнесу


1) Паушальний внесок. Це стартова плата за вступ в мережу, за то, що дізнається торгової марки і інформацію про ведення бізнесу. Деякі власники заявляють про відсутність цього внеску, але на практиці, цим ходом користуються завуальовані франчайзери - охочі просунути свою торгову марку, але не бажаючі нести витрати на придбання основних фондів, рекламу і ін. Ці витрати вони перекладають на франчайзи, але коли торгова марка стає досить впізнанною в регіоні, вони просто відкривають своє офіційне представництво і, управляючи ціновими важелями, просто витісняють франчайзи з ринку. Така франшиза ціна, виявляється, занадто велика.

Іноді паушальний внесок включають в стартовий пакет, куди можуть входити інвестиції і рекламні витрати. Вартість такого внеску може бути невиправдана, але навіть, якщо ця плата вказується в чистому вигляді, треба розуміти, чи відповідає вона пропозиції.

Виправданою сума внеску являється тоді, коли торгова марка дійсно впізнанна, а знання і навички, отримані від наданої власником інформації самодостатні на стільки, що зможуть згодитися вам і за межами мережі.

2) Роялті. Це періодично, щомісячні відрахування на користь власника торгового знаку. Це плата за допомогу, що надається їм, у веденні бізнесу. Іноді ця плата може бути нульовою. Що це означає для франчайзи?

По-перше, це свідчить про те, що бізнес не настільки складний і унікальний, щоб підприємцеві потрібна була постійна допомога власника. Для таких примітивних компаній існує ризик загибелі в конкурентній боротьбі з собі подібними.

По-друге, ця оплата може бути включена у вартість сировини і матеріалів, що поставляються головною компанією. У такому разі, просто неможливо простежити величину роялті, зробити висновок про його виправданість і вплив на окупність і ліквідність, а так само визначити, скільки ж коштує франшиза насправді.

По-третє, це може свідчити про те, що надалі, франчайзи просто залишиться без підтримки власника торгової марки, оскільки він не планує робити яке-небудь сприяння.
Тандем нульового паушального внеску і нульового роялті - це пряма підказка того, що ця пропозиція являється псевдо франчайзингом.

Як правило, сума роялті визначається, як відсоток від щомісячного доходу, і в середньому по Росії складає 5-8 %. Оскільки в розрахунок береться дохід, а не прибуток, ці відсотки для франчайзи складають іноді до 50% від чистого прибутку. Тому, при підписанні договору, необхідно чітко розуміти, який товарообіг має цю пропозицію, чи досить це розкручена торгова марка, яку реальну користь принесе франчайзер для поточного ведення і розвитку бізнесу.

3) Рекламні витрати. Ці відрахування не повинні лягати щомісячно на плечі франчайзи. Вони збільшують ціну орендованого бізнесу і рекламують не стільки його, скільки торгову марку в цілому, що є не виправданим.

4) Інші витрати. Варто звернути увагу не лише на основні витрати, але і на незначні витрати, пов'язані з проведенням семінарів, штрафами за відхилення від встановлених стандартів в обслуговуванні, оформленні і так далі. Витрати на навчання не повинні лягати на плечі франчайзи, оскільки вони дублюють роялті.

5) Інвестиції. В даному випадку, це витрати на основні і оборотні засоби. Іноді власнику не вказують цю статтю взагалі, або пишуть її нижній поріг, без виразних пояснень, для чого потрібні ці засоби і куди вони вкладаються. А оскільки це левова частка витрат, то і повна розшифровка просто потрібна.

При аналізі договору і витрат треба чітко розуміти, що окупність бізнесу - це основний показник якості франшизи. Поняття, скільки коштує франшиза і її окупність, у франчайзера і франчайзи різне.

Власник, як правило, враховує тільки паушальний внесок і роялті, підприємець - усі витрати, пов'язані з ведення цього бізнесу, у тому числі і приховані. Тому обговорюючи окупність, слід отримати чіткі відповіді про те, що саме має на увазі франчайзер під цим поняттям.

Головною причиною краху початої справи, у випадку з франчайзингом, може виявитися банальний недолік комерційної інформації. Не шкодуйте часу на якісний і доскональний аналіз компанії в цілому, і її відділень зокрема. Притягніть до консультації вже працюючих в цій сфері, зважте усі витрати і їх вплив на окупність і рентабельність, візьміть до уваги місцеві умови роботи. Тільки прийнявши зважене рішення можна розраховувати на позитивний результат цього заходу.
Інші статті по темі :


КатегоріїПопулярні статті
Мега ідеї бізнеса Копіювати текст без активної гіпер силки заборонено і карається законом!