БІЗНЕС ІДЕЇ
БІЗНЕС ПЛАНИ

СВІЙ БІЗНЕС
ІНТЕРНЕТ БІЗНЕС

покупка в сети

Бізнес по франшизі сьогодні


В Україні франчайзинг не виділяється в окремий напрям. Одно можна сказати напевно - ріст франчайзингу величезний, оренда готових брендів стала досить популярною. Тепер не лише іноземні бренди, але і вітчизняні торгові марки пропонують партнерство за цією програмою.
Франчайзинг - його економічне визначення і структура
Платна передача ліцензії на використання торгової марки, технологій і концепцій ведення бізнесу - так звучить визначення франшизи. Франчайзер - це правовласник бренду або материнська компанія, франчайзи – право придбавник або орендар готової справи.

 

Види франчайзингу

 

Виробничий франчайзинг. Франчайзером передається право на виробництво товарів. Підприємець стає володарем не лише товарного знаку, але і технологій, а часто і сировини і комплектуючих матеріалів. Найбільш знамениті компанії, працюючі з таким видом франчайзингу, - це Pepsi і Coca - Cola.

Товарний франчайзинг. Правовласник надає право своєму партнерові продавати певний товар. Отримав широке поширення в роздрібній торгівлі одягом, взуттям, аксесуарами і ін. Торгова точка носить назву виробника і реалізує тільки його продукцію. Це обумовлено в договорах і жорстко контролюється. Вигідна така франшиза для малого бізнесу. Так працюють по всьому світу такі марки, як: H&M, Zara, Baldinini.

Діловий франчайзинг. Франчайзер надає право на відкриття точки у своїй структурі або, як це прийнято називати, в мережі. Партнер використовує унікальну торгову марку, бренд, користується технологіями в роботі, веде перевірену політику франчайзера в усіх сферах роботи, отримує підтримку материнської компанії по навчанню, вирішенню інших важливих питань. Такий вид поширений в готельній сфері, у сфері громадського харчування і послуг. Яскравими його представниками вважаються: McDonalds, SybWay, Gold's Gym, Hilton.

 

Франшизи бувають

Прямі - коли право на використання готового бренду передається безпосередньо від франчайзера до франчайзи. Таким видом користуються національні або регіональні правовласники.

Майстер-франшиза - ексклюзивне право по укладенню договорів правовласник делегує регіональному франчайзи. Регіональний партнер регулює укладення договорів на увіреній йому території, визначає стратегії розвитку, враховуючи інтереси материнської компанії, контролює дотримання стандартів обслуговування, оформлення і дотримання договорів в цілому, закриває або припиняє видачу франшиз при їх надлишку. Це характерно для транснаціонального франчайзингу.

Історія ведення бізнесу по франшизі своїми коренями йде ще в 19 ст. Термін franchise означав певні преференції для підприємців на ведення окремих видів робіт : виноробство, полювання, ярмарки і так далі. Такі права мали тільки французькі королі і перепродавали їх охочим. В середині 19 століття німецькі пивовари надавали тавернам ексклюзивне право продавати пиво і називатися ім'ям пивоварні.

Першими компаніями, які широко стали застосовувати франчайзинг стали : Singer Sewing machine company і Дженерал Моторс. За історію свого розвитку франчайзинг зазнав деякі зміни. Після Другої світової війни, сплеск економічної активності привів до відновлення і бурхливого росту цього явища. Так з'явилася концепція Рея Крока, з продажу формату фаст-фуд. Вона була втілена в створенні мережі ресторанів швидкого харчування McDonalds. До цього дня, вона є найуспішнішою і найдорожчою франшизою для малого бізнесу. Метамарфози, що відбувалися з франчайзингом : хаотичний ріст і банкрутство багатьох компаній, пов'язане з ним, спад активності і так далі, привели до створення національних і міжнародних асоціацій, регулюючих франчайзингові стосунки і по теперішній час.

За даними однієї з аналітичних груп, сьогодні 12,3% чоловіків і 6% жінок, у віці 34-45 років і 24% юнаків і 18,4% дівчат до 24 років, хочуть мати свою справу. Відсоток не маленький, але утілять свою мрію в реальність далеко не усі. Створення власної справи вимагає певних навичок, досвіду, фінансових вкладень. Навіть якщо усі ці складові є, не факт, що стартап виживе на ринку з високою конкуренцією. Ось і виходить, що створення бізнесу по франшизі - це відмінна альтернатива створенню своєї справи.

Згідно з даними Української асоціації франчайзингу (УАФ), в Україні він торкнувся різних сфер, але лідерами як і раніше є: рітейл (56%) і громадське харчування (16%). Основними позитивними чинниками по поліпшенню функціонування і приросту франчайзингу стали :
Державна підтримка, що полягає у включенні УАФ до розробки в плані заходів по розвитку малого і середнього бізнесу;

Допомога банків - впровадження програм кредитування стартапів що підтримують партнерство по оренді готових концепцій, прикладом може служити кредит від Ощадбанку;
Розвиток вітчизняної економіки і вихід франчайзерів з пропозиціями на ринки Росії, Білорусії, Казахстану;

Збільшення франчайзингових компаній - загальна кількість членів УАФ досягла 67, що на 17 компаній більше в порівнянні з минулим роком.
Оскільки найбільш активним учасниками цього ринку являються точки фашн-рітейл, то доречним буде відмітити декілька позитивних тенденцій в їх розвитку, що сталися за останні декілька років.

Адаптація материнськими компаніями своїх пропозицій для середніх і дрібних міст. Поява таких форматів, як стоки, кіоски, відділи в торгових центрах;
Активне входження на український ринок іноземних компаній. Це сприяє не лише росту товарообігу і появі нових брендів, але і росту конкуренції для вітчизняних виробників, що сприяє підвищенню якості товару, обслуговування, впровадженню новітніх технологій в концепції ведення справ і ін.;

Зміцнення позицій вітчизняних франчайзерів, що підстібаються якісними іноземними пропозиціями і вимушених шукати своїх партнерів в регіонах. Це послужило розвитку регіональних мереж.

Посилення боротьби франчайзерів за потенційних партнерів. Ріст пропозицій породив конкуренцію і в цій області. Це привело до оптимізації вартості пропозицій, а так само до збільшення преференцій і пільг для франчайзи у вигляді скидок, бонусів, повернень надлишок товару, додатковій рекламі точок за рахунок материнських компаній і так далі;
Укрупнення вітчизняних франчайзерів і ріст кількості мастер-франшиз, за рахунок регіонального розвитку.

Позитивні тенденції в розвитку франчайзингу поза сумнівом є. Бізнес по франшизі стає вигідним заходом, незважаючи на очевидні його недоліки, пов'язані з суворим контролем функціонування з боку материнських компаній і немаленькими фінансовими вкладеннями.

Це найбільш легкий шлях для суб'єктів малого і середнього бізнесу почати власну справу ще і тому, що партнер отримує потужну підтримку в роботі, знання, досвід напрацьований роками і бренд, із вже існуючою базою лояльних клієнтів.
Інші статті по темі :


КатегоріїПопулярні статті
Мега ідеї бізнеса Копіювати текст без активної гіпер силки заборонено і карається законом!